League of Legends w pigułce

Czym jest LoL ?

League of Legends (w skrócie LoL) jest to jedna z obecnie najbardziej rozsławionych i najbardziej popularnych gier sieciowych z gatunku multiplayer online battle arena. Jeśli ktoś grał w Dotę ( Defense of the Ancients ), to na pewno nie będzie miał problemu z stosunkowo szybkim zaaklimatyzowaniem się z LoLem, gdyż LoL powstał właśnie na bazie Doty. Przygoda z LoLem na świecie rozpoczęła się 27 października 2009 roku, kiedy to jej twórca – Riot Games – oficjalnie ją wydał. Obecnie League of Legends jest na tyle popularną grą, że w USA została już uznana za oficjalny sport, grają w nią gracze z niemal całego świata, bardzo często są rozgrywane przeróżne turnieje (często z nagrodami pieniężnymi, których pula chociażby na Mistrzostwach Świata sezonu 3, które odbyły się w październiku 2013 roku, wyniosła 2 miliony dolarów!). Od niedawna na ważniejsze mecze LoLa, jak rozgrywki europejskie, czy amerykańskie LCS, można nawet obstawiać w zakładach bukmacherskich.

Rozgrywka

W LoLu mamy kilka trybów gry. Zdecydowanie najpopularniejszym jest tryb klasyczny, w którym mamy do wyboru dwie mapy : Twisted Treeline (3 vs 3), lub Summoner’s Rift (5 vs 5). Po wybraniu mapy, dokonujemy jeszcze jednego wyboru, czy ma to być gra normalna, czy rankingowa. W normalną może grać każdy gracz, nawet jeśli dopiero co stworzył konto, natomiast rankingowe gry są zarezerwowane dla graczy, których konto osiągnęło już (maksymalny) 30 poziom i mogą być rozgrywane jako solo/duo (dołączasz do gry sam, lub z jeszcze jednym graczem), lub jako Ranked drużynowy, kiedy to dołączasz jako cała drużyna. Po wybraniu każdego typu gry, wchodzimy do kolejki, gdzie inni gracze są dobierani do naszej drużyny oraz do drużyny przeciwników. Gdy już odpowiednia ilość graczy zostanie dobrana i wszyscy zaakceptują gotowość rozpoczęcia gry, przenosi nas do menu wyboru postaci. Na dzień dzisiejszy w grze jest do wyboru 117 bohaterów (championów). Każdy gracz wybiera dla siebie bohatera spośród zakupionych przez siebie, lub z dziesięciu (co tydzień innych) darmowych, które są dostępne w tzw. „rotacji”. Każdy bohater ma swoje umiejętności (najczęściej cztery), które rozwijamy podczas gry. W menu wyboru postaci, mamy możliwość dobrania dla siebie dwóch dodatkowych czarów, spośród 13 (dla każdego gracza są dostępne takie same czary do wyboru). Do tego wybieramy również stronę z runami oraz specjalizacje (masteries). Są to dodatkowe statystyki, które dokładamy dla naszego bohatera na czas gry, jak np. dodatkowy atak, atak magiczny, obrona, itp. Gdy już każdy z graczy zatwierdzi wybór postaci, run, masteries rozpoczyna się gra.

Drużyny zaczynają po przeciwnych stronach mapy, w pobliżu tzw. Nexusa – głównego budynku. Grę wygrywa drużyna, która jako pierwsza zniszczy Nexus przeciwników. Na najpopularniejszej mapie (5 vs 5), do bazy rywali można dostać się jedną z trzech linii. Po drodze, musimy zniszczyć wieże (turrety). Każda ścieżka posiada trzy turrety. Po zniszczeniu trzeciego, uzyskujemy dostęp do „inhibitora”, który też należy zniszczyć. Oprócz tego sam Nexus jest broniony przez dwie dodatkowe wieże. Od 90 sekundy gry, z każdego Nexusa, każdą linią, podążają, kontrolowane przez grę stwory (creepy, miniony). Walczą one z minionami przeciwnika, atakują wieże, inhibitory, lub graczy rywali. Przebywanie w pobliżu śmierci creepa, zapewnia nam zdobycie pewnej ilości punktów doświadczenia, a jeśli zaatakujemy miniona i zadamy mu ostateczny cios, który bezpośrednio doprowadzi go do śmierci, uzyskujemy również za to pieniądze (golda). Po zniszczeniu inhibitora rywali, z naszej bazy podążać będą również znacznie większe i silniejsze miniony. Pomiędzy liniami znajduje się tzw. dżungla. W niej również możemy napotkać creepy kontrolowane przez grę, jednak one nie poruszają się po liniach. Zabicie ich również zapewnia nam golda, expa, a niekiedy też pewien dodatkowy bonus dla naszej postaci (buffa). Niezależnie od tego ile gier rozegraliśmy wcześniej, każdą nową rozgrywkę, każdy z graczy zaczyna na pierwszym poziomie swojej postaci, która podczas jednej gry może awansować do maksymalnie osiemnastego poziomu. Za golda, zdobywanego podczas gry, możemy kupować w sklepie, który znajduje się obok naszego Nexusa, najróżniejsze przedmioty, których w grze jest dostępnych około 200. Przedmioty dodają nam, podobnie jak runy statystyk, plus często przedmiot ma jakiś swój dodatkowy efekt.

Gra jest niezwykle wciągająca i osobiście bardzo ją wszystkim polecam.

 

Zavada

 

1 comment

Leave a comment