Recenzja Xbox One X

Recenzja Konsoli Xbox One X

Najpoważniejszy konkurent Play Station – Microsoft ze swoim Xbox One postanowił wypuścić nową, ulepszoną wersję swojego sztandarowego produktu, czyli Xbox One X. Konsola ta spełnia wszystkie pokładane w niej nadzieje. Jest obecnie najpotężniejszą na rynku konsolą do gier, oferującą grom niespotykane wcześniej możliwości.

Xbox One X – Najwydajniejsza konsola na rynku

Najwydajniejsza konsola na rynku – takim sloganem markuje swój produkt Microsoft. Coś w tym jest. Konsola jest prawie 40% bardziej wydajna niż bezpośredni konkurent produkcji Sony.
Twórcy konsoli wyposażyli ją w grafikę na poziomie 6 TFLOPS. Do tego dochodzi 12 GB pamięci GDDR5 o przepustowości 326 GB/s. Odpowiedzialny za prawidłowe działanie jest 2,3-gigahercowy, ośmiordzeniowy procesor główny. Najważniejsze, że te wszystkie parametry i ogromna moc obliczeniowa ukryte są w opakowaniu, które na pierwszy rzut oka nie odróżnimy od poprzednika – Xbox One S. Nawet rozkład portów nie różni się pomiędzy poszczególnymi modelami. Do dyspozycji mamy 3x USB 3. generacji, wejście i wyjście HDMI, oraz wyjście optyczne.

Znacznie mocniejsza niż Sony PS4 Pro

Konsola w porównaniu z PS4 Pro na papierze i w trakcie testów wygląda o niebo lepiej. Obydwie konsole obsługuje ośmiordzeniowy procesor, ale wydajność z 6 bilionami operacji na sekundę deklasuje konsolę od Sony, która dla porównania posiada jedynie trochę ponad 4 biliony operacji, procentowo jest to aż ponad 40% – a to już przepaść. Kolejna istotna różnica to wielkość pamięci graficznej -GDDR5, w przypadku konsoli Microsoftu mamy dostęp do 12 GB, z kolei w przypadku PS4 Pro jest to tylko 8GB. Wydajniejszy procesor oraz lepsza karta graficzna sprawiają, że tekstury mają dużą rozdzielczość a obraz jest praktycznie zawsze płynny.

Chłodzenie

Powyższe znakomite parametry generują niestety duże ilości ciepła. Układ chłodzenia w tym przypadku musi być niezwykle wydajny. Szwadron wiatraków odpowiedzialnych za chłodzenie procesora i grafiki wiązałby się z niemałą uciążliwością. Do chłodzenia konsoli Xbox One 1TB Microsoft wykorzystał pierwszy raz w historii innowacyjne chłodzenie cieczą. Takie rozwiązanie sprawiło, że z konsoli wydobywa się przyjemny i niski poziom dźwięków.

Dysk Twardy

Niestety Microsoft nie poszedł za ciosem, wprowadzając innowacyjne chłodzenie cieczą sprawił, że konsola jest niezwykle wydajna, jednak dane z konsoli Xbox One 1TB zapisywane są na klasycznym dysku talerzowym w formacie 2,5 cala i pojemności 1 Terabajta. Pojemność jest imponująca, ale w urządzeniu za ponad 2000 złotych wypadałoby umieścić nowoczesny i niezwykle szybki dysk SSD. Umieszczenie dysku SSD sprawiłoby, że konsoli nie można nic zarzucić, a tak pojemny, klasyczny dysk stał się najsłabszym ogniwem całości zestawu.

Co wyróżnia konsolę od Xbox One S

W przeciwieństwie do swojego poprzednika najnowsza konsola posiada mniej więcej cztery razy szybszy procesor oraz o wiele potężniejszą kartę graficzną co bezpośrednio przekłada się na zdecydowanie lepszy obraz. W najnowszej konsoli gry, oprócz wyskalowania do rozdzielczości 4K, wyświetlane są natywnie. Dla użytkowników posiadających odpowiednie telewizory oznacza to ostrzejszy i wyjątkowo szczegółowy obraz. Lepsze parametry na papierze mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, więcej klatek wyświetlanych na sekundę i wyraźnie płynniejszy przebieg rozrywki to elementy widoczne gołym okiem. W Konsoli One X programiści zostawili sobie uchyloną furtkę dla okularów wirtualnej rzeczywistości VR – wszystko zależy bowiem od tego, czy rozwiązanie przyjmie się na rynku.

Podsumowanie

Najmocniejsza konsola zamknięta w naprawdę kompaktowej obudowie sprawia, że sprzęt to prawdziwa bestia. Imponująca grafika 4K, najwydajniejszy procesor, wszystko to chłodzone cieczą. Szkoda tylko, że jedynie dysk jest klasyczny zamiast SSD, gdyż za urządzenie za ponad 2000 złotych taka oszczędność jest niezrozumiała.

Leave a Comment